Христо Стоичков

Христо Стоичков – българската футболна легенда

На 8 февруари 1966 г. е роден легендата на българския футбол, носител на най-престижните футболни награди Христо Стоичков. Едва ли има българин, който да не е чувал за Христо Стоичков. Известен с прякора си „Камата“, Стоичков е признат за най-успешният български футболист печелейки Златна топка (1994) и Златна обувка (1990), носител на Суперкупата на Европа, Купата на европейските шампиони, Купата на носителите на национални купи, част от идеалния състав на Световно от 1994 г. и обявен за голмайстор с 6 вкарани попадения.

Като играч за България

В България е трикратен шампион на ЦСКА и е избиран пет пъти за Футболист №1 на България (1989, 990, 1991, 1992, 1994). Заедно с Любо Пенев и Емил Костадинов правят най-силното нападение в България и отвеждат ЦСКА до спечелените четири купи и три шампионски титли на България в периода 1985 – 1990 г. През 1988 – 1989 извежда ЦСКА до полуфинал на Купата на носителите на купи и става голмайстор на турнира със седем гола. Камата изиграва най-силния си сезон за ЦСКА пред 1989 – 1990 г. като вкарва 38 гола в първенството и това му донася една от най-престижните футболни награди – „Златна обувка“ за европейски играч с най-много голове в националния шампионат. За Испания с отбора на Барселона той е петкратен шампион.

Витрината на Христо Стоичков в музея на ФК Барселона
Витрината на Христо Стоичков в музея на ФК Барселона

Преминаване към испанския Титан „Барселона“

Христо Стоичков е забелязан от големия испански отбор и през 1990 г. преминава в техния отбор. Става част от т.нар. „Дрийм тийм“ на Барселона, с който на 20 май 1992 г. печели първия трофей КЕШ в историята на клуба на стадион „Уембли“. С встъпването си в отбора още през 1990 г., Камата носи със себе си своя боен дух и огнен характер, след като настъпва по крака съдията Илефонсо Аспиранте по време на финала за Суперкупата на Испания срещу Реал Мадрид заради неотсъдено нарушение. Защитавайки отбора си, той спечелва феновете и става любимец на каталунските почитатели, а успехите му го превръщат в световна звезда. За пет години с каталунския отбор печели 4 титли на Испания, Суперкупата на Европа и три пъти Суперкупата на Испания. За една година играе за Парма преди да се завърне през 1996 г. в Барса, където играе още два сезона. Спечелва за тях по още една титла на Испания, Купата на носителите на купи, Купата на краля и Суперкупата на Испания. В Барселона Стоичков играе заедно с най-добрите играчи в историята на футбола като Куман, Лаудруп, Бегиристайн, Гуардиола, Ромарио, Хаджи, Фиго, Роналдо, Ривалдо и др.

Професионални постижения

За своята професионална клубна кариера от 1984 до 2003 г. изиграва общо 598 официални мача във всички турнири и отбелязва 478 гола. За националния отбор в периода 1987 – 1999 г. изиграва 113 мача и отбелязва 88 гола. Той е част от златното поколения български футболисти от края на 80-те и участва в две Световни и едно Европейско първенство. Безспорно, най-значимият момент за отбора ни идва през лятото на 1994 г. когато българския отбор шокира света и завършва на знаменитото четвърто място. Именно в края на тази година печели най-престижната индивидуална награда за най-добрия футболист в европейски отбор – „Златната топка“ и е единственият българин носител на този приз.  

Към стадиона на Барселона „Ноу Камп“ в испанския град има и музей, който е част от туристическите дестинации на град Барселона. В него има събрани близо 90 трофея от испанската и международната сцена. На техния стадион са играли легенди на футбола като Йохан Кройф, Диего Марадона, Кристиано Роналдо, Роналдиньо и Лионел Меси. Именно стадион „Ноу Камп“ е мястото, което Стоичков избира за своя бенефис на 29 май 2004 г., с което Каталуния за пореден път показва своето уважение към най-добрият ни играч.

В музея има отделена витрина на българската футболна легенда Христо Стоичков. Там могат да се видят изложени Златната топка на Стоичков, подписан екип на Барселона с неговият номер 8, негови обувки направени по поръчка за него – едни от първите поръчкови бутонки в света, шапка, както и списания, картички и фотографии от най-силните години на Камата в испанския отбор на Каталуния. Музеят може да бъде посетен като цената на билета е €28 и това е място, с което всеки един българин може да се гордее.

© Снимки, фотограф: Янислав Такев

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *