Къщата на Димитър Талев

Къщата на Димитър Талев – една изгубена следа

На 20 октомври 1966г. умира големият български писател и журналист Димитър Талев. Роден в Прилеп, Македония тогава все още под османска власт. Завършва Софийския университет и от средата на 20-те години на XX век се занимава с литературна дейност. Дълго време е журналист в известните вестници „Македония“ и „Зора“. Творчеството на Талев е изключително богато не само по обем, но и тематически обхватно. Първата му голяма творба е трилогията „Усилни години“ („В дрезгавината на утрото“, „Подем“, „Илинден“), която пресъздава подготовката, избухването и поражението на Илинденско-Преображенското въстание (1903). Тогава за първи път развива темата за Македония и Обединена България. Друга известна трилогия на Талев е „Самуил, цар български“, а написването ѝ е породено от започналото фалшифициране на историята за цар Самуил в Социалистическа Република Македония, част от Югославия, където македонските комунисти активно създават „новата македонска нация“.

Едно изключително литературно наследство

С идването на тоталитарния режим след Деветосептемврийския преврат от 1944 г., Димитър Талев е обявен за „фашист“ и „великобългарски шовинист“, заради което е изключен от Съюза на българските писатели. От октомври 1944 г. настъпват тежки времена за писателя, той е арестуван и прекарва няколко години в затвори и концентрационни лагери, където тежките условия влошават здравето му. В тези години започва работа по уникалната си тетралогия, включваща романите „Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовете ви чувам“. Талев започва издаването на „Преспанската тетралогия“ през 1952 г. едва когато е постепенно реабилитиран след освобождаването си. с Той продължава с писателската си дейност, която го утвърждава като един от класиците на българската литература до смъртта си. В края на 50-те години властта променя позицията си спрямо Македонския въпрос към патриотично виждане, при което Талев е реабилитиран напълно и получава редица звания.

Чия е вината за загубата на къщата на писателя?

Родната къща на Димитър Талев се намира в гр. Прилеп, Северна Македония. Къщата-музей е неглижирана от българските власти, години наред стопаните искат да я продадат на българската държава, за да се запази тази българска следа. За съжаление, през май тази година част от къщата е разрушена, покривът е сринат и има значителни щети. Българската страна прави опити да стартира процедурата по закупуване още през 2023 г., но мерки за съхраняване на сградата така и не са предприети. Депутатът от ППДБ – Манол Пейков събра преди година солидната сума от над 200 000 лв., с които трябваше да е купил отдавна къщата. Вместо това, тя бе използвана за политически ПР в кампанията за поредните парламентарни избори. Пейков е закупил 2/3 от къщата още на 10 май 2024 г. и оставя сградата да се руши, но обявява, че в момента, в който научава за рухването е получил и зелената светлина за закупуването ѝ. Името на този велик българин Димитър Талев бе употребено по най-недостоен и неморален начин от депутата на ППДБ и техни медии за предизборната му кампания.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *