Николай Гяуров – Българската оперна легенда

На 13 септември тази година се навършват 95 години от рождението на Николай Гяуров – един от най-известните български оперни певци и един от най-знаменитите басови гласове в света в следвоенния период. Роден е във Велинград. Той проявява интерес, но и талант към музиката още от малък и записва оперно пеене в Софийската консерватория при Христо Бръмбаров. През 1950 г. артистичните му и певчески дарби го отвеждат в Ленинград и завършва обучението си в Москва.

Кариерата на Гяуров започва своя апогей през 1955 г. когато печели престижните конкурси за оперни певци във Варшава и Париж. Той дебютира в Софийската народна опера на 18 март 1956 г. с ролята си на Дон Базилио в операта „Севилският бръснар“ на Джоакино Росини. Есента на същата тази година заминава за Москва, където няколко години работи в Болшой театър.

Участия на световната сцена

Българският оперен певец участва в множество постановки на световната сцена, канен е от най-големите опери по света. На 20 февруари 1960 г. в „Ла Скала“ в Милано участва в постановката „Борис Годунов“ заедно с изтъкнатите български певци Борис Христов и Димитър Узунов. Спектакълът жъне огромен успех и донася на Николай Гяуров поредица ангажименти в „Ла Скала“, които го превръщат в постоянен водещ бас на театъра. Той изпълнява роли в московският „Болшой театър“, „Ковънт Гардън“ в Лондон, виенската „Щатсопера“, парижката „Гранд опера“, „Метрополитън Опера“ в Ню Йорк както и много други престижни театри. Участва в големи музикални фестивали, има концерти по радиото и телевизията, както и записи на негови изпълнения. Първата съпруга на Гяуров е талантливата пианистка Златина Мишайкова, майка на двете им деца – диригентът Владимир Гяуров и актрисата Елена Гяуров. Жени се повторно за италианската певица Мирела Френи в Модена, с която изнасят концертни програми в Токио, Москва, Ню Йорк и други градове по целия свят.

най-изключителният бас в света

Николай Гяуров е удостоен с най-високото българско държавно отличие – орден „Стара Планина“ – първа степен за извънредните му заслуги в оперното изкуство, а световно признание получава от ООН със сребърен медал на мира. Сред отличията му са орден „Маскани“, медал „Илика“, голямата награда за 1977 г. на Италианската асоциация за изкуства, наука и култура „Рома – Европа“, орден „13 века България“ за изключително големи заслуги към българската култура по случай неговата 60-годишнина, както и множество почетни титли и звания.

В негова чест в Модена, Италия има паметна плоча поставена срещу общинският театър „Павароти-Френи“. Статуята на великият италиански тенор Лучано Павароти гледа точно срещу паметната плоча на Николай Гяуров. Световните критици определят Гяуоров като „първият бас на планетата“, „цар на басите“, „наследник на Орфей“, „изключителен български бас, един от най-хубавите гласове в света“ и много други.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *