Централно гробище, Виена, Австрия

7-те български офицери от Голямата война

Днес на 2 ноември, Архангелова (Мъжка) задушница, искам да ви припомня за българския принос в историята на Европа и да отдадем почит на загиналите български войници. По традиция, Българското посолство във Виена отбелязва Архангелова задушница с панихида на българския военен паметник на Централния гробищен парк в австрийската столица.

Българските военни паметници в Европа

В сърцето на австрийската столица – Виена, има паметник на седемте български офицери, загинали в Балканската и Първата световна война между 1912 – 1918 г. Намира се в Централният гробищен парк във Виена в парцел 91. Паметникът е идентичен на други такива паметници поставени в Загреб, Будапеща, Букурещ и Белград по инициатива на тогавашното Министерство на войната. По стечение на историческите обстоятелства, голяма част от загиналите през войните от първата половина на XX век войни са погребани извън пределите на България. Според статистиката, има около 1500 военни гробища на териториите на Македония, Сърбия, Турция, Гърция, Хърватия, Унгария и Австрия, където са останките на над 50 хиляди български военни.

Български военен паметник, Виена, Австрия
Български военен паметник, Виена, Австрия

Загиналите в няколко войни

Военният мемориал, намиращ се в Австрия, разкрива от надписа, че там са погребани артилеристи загинали в Първата световна война, а от Балканската война е доста вероятно да са били част от българските градинари. В началото на миналия век, немалко българи емигрират към Централна Европа в страни като Австрия, Унгария и Словакия, където развиват земеделие и става известни като българските градинари. На паметника във Виена е изобразен гербът на България и орденът за храброст с надпис, гласящ: „Загинали за родината 1912-1918“.

Забравянето и Възраждането на един военен мемориал

Българският военен паметник е открит през 30-те години и е служел като място за сплотяване и събиране на българската общност, за отдаване на почит и чествания на българските воини, жертвали се във войните. След 1989 г. паметникът е напълно занемарен и едва през 2014 г. на Архангелова Задушница, българската общност в Австрия отново се събира там и е взето решение военният паметник да бъде възстановен. Това се случва преди точно 10 години, навръх деня на народните будители първата стъпка към възраждането на този паметник в сърцето на Европа е поета. Така на следващата година за 6 май, Деня на храбростта и на българската армия, реставрираният паметник е тържествено открит. Българската общност отново може да отдаде почит на седемте смели българи, загинали в една кръвопролитна война на стотици километри от родината.

Имената на седемте български воини положени във Виена както е изписано на паметника:

Български военен паметник, Виена

подп. Юрданъ Продановъ Стояновъ род.Габрово, 20 арт.п. † 6.4.1918

майоръ Атанасъ Захариевъ Бояджиевъ род. Габрово, воен.у-ще † 1.8.1917

майоръ Илия Дърлевъ Ивановъ род. Елена, Шумен кр.бат. † 29.11.1913

капитанъ Стефанъ Шишковъ Славовъ род.Е.Джумая, 2 план.арт.п. †29.7.1913 (гр.Ески Джумая е днешният Търговище)

поруч. Димитъръ Дафиновъ Ивановъ род. Магарево, Битол. 48 пех.п. † 26.3.1919 (с.Магарево е в община Битоля на Р.Македония)

поруч. Николай Диковъ Ивановъ род.Видинъ, 20 арт.п. †26.5.1916

поруч.Юрданъ Юрдановъ Петровъ 3 опълч. п.

Централното гробище във Виена се простира на площ от 2 кв. км. Там има повече от 330 000 гроба, правейки го едно от най-големите в света. Сред тях на централно място се намира и гробът на известният композитор Лудвиг Ван Бетховен, който е изключително посещаван.

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *