Димитър Хадживасилев

Димитър Хадживасилев: свищовският Дарител от Румъния

Димитър Хадживасилев е влиятелен български предприемач, един от най-преуспяващите в Румъния, и един от най-големите български меценати. Той подпомага материално творци с лична средства и благодарение на неговото дарение от 240 хиляди златни лева е основана търговската гимназия в Свищов. Основана през 1884 г., тя носи неговото име.

Българският търговец роден в Румъния

Хадживасилев е роден в Букурещ през 1814 г. в семейството на преселили се българи от Свищов след опожаряването на града през 1810 г. заради поредната Руско-турска война. Хаджи Васил Станкович, бащата на Димитър, търгува с кожи. Занаят, който наследява и сина му. Още в ранна възраст попива тънкостите и започва да разширява обхвата си и до имоти. Търговията му се простира от Западна Европа до Русия и просперира изключително с кожухарството и семейния бизнес. Д. Хадживасилев започва да изкупува от румънските земи чифлици, които облагородява и препродава, превръщайки е в един от най-богатите хора в Румъния и един от най-уважаваните и влиятелни български търговци, което е повод за гордост на свищовлии и до днес. Заможният българин подпомага редица културни инициативи, сиропиталища, както и Букурещкият университет и концертната зала в Букурещ. Той цели да спомага книжовно-просветния и обществено-политически напредък на българския народ като поема 1/4 от разноските по издаването на народополезни книги и плаща разходите по изпращането им в България. Димитър Хадживасилев е председател и член на Дружеството за разпространение на полезни знания (обществено-културно сдружение на българите в Букурещ, по инициатива на Любен Каравелов в началото на 1872 г.).

Къщата на Димитър Хадживасилев в Букурещ, Румъния
Къщата на Димитър Хадживасилев в Букурещ, Румъния

Дарение за търговско училище

През 1883 г. завещава крупната сума от 240 000 златни лева за построяването на училище и неговото поддържане, както и гласи желанието му „да се открие в Свищов, гдето са се родили родителите ми, едно реално училище или класическа гимназия, в което да се преподава и политическа икономия“. Тези негови думи са увековечени на неговия бюст-паметник в гимназията. За тази инициатива се застъпват видни личности като Евлоги Георгиев, Киряк Цанков и самият княз Александър Батенберг и на 9 февруари 1883 г. Народното събрание взема решение за откриването на Първото търговско училище в България. Официално е открито на 1 октомври 1884 г. като Държавното търговско училище в гр. Свищов, а през 1885 г. е наречено Държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“. В нея учат известни интелектуалци, сред които поетите Николай Лилиев и Ламар, публициста Иван Хаджийски, политическите фигури Райко Даскалов и Добри Божилов – министър-председател на България, освен това диригента Тодор Кабакчиев, финансиста Марко Рясков и българския офицер Никола Николов. Сред известните преподаватели в свищовската търговска гимназия са големият български художник Владимир Димитров – Майстора и видният икономист и политик станал министър на финансите, Лазар Паяков.

Паметта за Дарителя

За съжаление, благодетелят Димитър Хадживасилев умира на 7 януари 1884 г. в Букурещ преди да види осъществяването на своето благородно дело. Къщата, в която е живял търговецът в Букурещ се намира на булевард „Христо Ботев“. На фасадата на сградата има поставена паметна плоча на деятеля от признателни свищовлии. На нея има надпис, който гласи: „На родолюбеца и дарителя Димитър Хадживасилев с поклон и признателност!“. Днес тя е собственост на букурещка община и е затворена за посещения. Гробът на родолюбивия българин се намира в парк „Белу“ в румънската столица и през 2015 г. е поставена паметна плоча от българи и ученици от Свищов след дълго търсене на точната му локация сред старите архиви. 

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *