На 20 декември 1901 г. в Кюстендил е роден Николай Дюлгеров – български художник, дизайнер, публицист, архитект по вътрешна архитектура и обзавеждане, както и централна фигура за движението на Втория италиански футуризъм. Той е единственият българин сред големите пионери на европейския авангард от 20-те години на XX век.
Следва във виенското Училище за приложни изкуства в периода 1920 – 1921 г. и взима участие в годишните изложения на модерно изкуство. В следващата 1922 г. продължава обучението си в германския град Дрезден, където представя самостоятелна изложба, а след това и в Берлин. През 1923 г. Дюлгеров е в „Баухаус“, висше художествено училище във Ваймар в тогавашната Ваймарска република, превърналото се в център на модернизма през първата половина на ХХ век. През 1924 г. Народният музей в София го удостоява със самостоятелна изложба. От 1926 г. се мести в Торино, Италия и учи в Академията за изящни изкуства „Албертина“ и завършва архитектура.
Развитие на кариерата на Дюлгеров
В Торино преоткрива средите на футуристите и името му се свързва с постиженията на известното в Италия течение „секондо футуризмо“. Той е новатор в изкуството и създава свое собствена интерпретация за футуризма. По същество, футуризма е направление в изкуството, литературата и музиката от 1910-те и 1920-те, което се свързва с левите идеологии и движения от началото на века. То е изкуство за бъдещето с фокус върху динамиката, скоростта, технологиите, младежта, насилието и обекти като колата, самолета и индустриалния град. Най-значимите си творби арх. Николай Дюлгеров създава през 20-те и 30-те години на миналия век. Освен това той създава рекламни постери за „Чинцано“ (Cinzano) и „Кампари“ (Campari), които са известни италиански марки на алкохолни напитки.
Дюлгеров участва в над 40 общи изложби във Венеция (1927) Лайпциг (1928), Париж (1928), Падуа и Торино. Има самостоятелни изложби в редица италиански градове: галерията „Пезаро“ в Милано (1929 и 1971), в торинската галерия „Кодебо“ (1929 и 1971), в Рим през 1978 г. и във Венеция в Галерията за модерно изкуство „Равенян“ (1971). Негови творби се съхраняват в различни колекции из Италия, включително в Националната галерия за модерно и съвременно изкуство в Рим. В родния му град се намират десет от най-известните му творби в Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“, Кюстендил.
Арх. Николай Дюлгеров е носител на престижни награди, сред които златен медал от прегледа „Италианското изкуство през 1915 – 35“ във Флоренция (1967), златна тарга „Ла Грива“ на община Лейни и златен медал от „Наградата на Торино“ (1968), „Огърлица за първо произведение“ от Торино през 1972 г., „Златен кентавър“, Салсомаджоре от 1976 г. и други.
Почит в Италия
На 10 ноември 2023 г. с общите усилия на Генералното консулство на България в Милано и община Торино бе открита паметна плоча на българския художник Николай Дюлгеров в италианския град Торино, където той е почетен гражданин. Намира се на фасадата на Клуба на художниците на ул. „Корсо Сан Маурицио“ 6, в който той е членувал. Тя е дело на скулптора Петко Йорданов. В Торино българският творец е наричан един от най-блестящите „осиновени синове“ на града.
От 3 декември 2024 до 28 февруари 2025 г. в Националната галерия за модерно и съвременно изкуство в Рим има изложба, на която е изложена една от картините на Николай Дюлгеров. Тя ще бъде част от експозицията «Il tempo del Futurismo» на Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea. Снимките от Италия са благодарение на контактите ни там.