На 9 октомври се навършиха 157 години от смъртта на големият революционер, публицист, писател, историк и етнограф – Георги Раковски. Паметта на революционера, създател на революционното движение за освобождение на България, ще отбележим с едно паметно място в Баня Лука, столица на Република Сръбска (една от двете съставни части на Босна и Херцеговина, които подготвят проект за мирно отделяне). Преди месец, народният представител Вера Александрова беше на посещение в Баня Лука и имаше възможността да посети познатото на обществеността като „българското училище“.
КАК едно босненско училище взема българско име
Българското училище, както е известно в града, носи името на българският възрожденец от 1972 г. След опустошителното земетресение през 1969 г., училището е изцяло възстановено с помощта на българското правителство, от български строители и с български строителни материали, като жест от страната ни към града. Новата сграда е кръстена на Раковски в знак на благодарност към българския народ. ОУ „Георги Стойков Раковски“ е сред училищата с най-добри резултати в Република Сръбска. Удостоено е с най-високо отличие за успешна работа, а преподавателския колектив е с богат професионален опит. В сградата на училището има поставен барелеф на неговия патрон – Георги Раковски, като тази година отбелязва 52-рата си годишнина, по традиция на 23 ноември в културния център „Бански двор“ в гр. Баня Лука.
Престоят на Раковски в Сръбско
Георги Раковски изготвя две съчинения – „План за освобождението на България“ и „Статут за едно Привременно българско началство в Белград“ през 1861 г. Те бележат нов етап на развитие, в което се ражда идеята за създаването на „ръководен център на борбата“ и организирането на армия от Сръбското Княжество, която да навлезе в България. Около 1861 г. е и фотография на Раковски с черногорският войвода Джуро Матанович в Сърбия, когато БРЦК води преговори за едновременно въстание в България, Босна, Херцеговина и Албания.
Черногорският войвода Джуро Матанович и Георги Раковски, около 1861 година, Сърбия
През 1862 г. е създадено Привременно българско правителство в Белград, председателствано от Раковски. Той се заема с всички дела около всеобщото българско въстание и създава Първата българска легия, също в Белград. След участването в боеве с турския гарнизон на сръбска територия, Георги Раковски осъзнава грешката на плана си: изграждането на революционната армия на чужда територия дава предпоставка за политическата намеса на други държави. Усложнената обстановка с Османската империя и другите балкански държави, обаче, го кара да вярва, че е възможен един балкански съюз, в който да бъде отредено място и на българския народ.
Раковски продължава с революционната си дейност до смъртта си на 9 октомври 1867 г. в Букурещ след тежко боледуване от туберкулоза. Думите на българският възрожденец и революционер, Георги Раковски ехтят и днес:
„Любовта към Отечеството превъзхожда всички световни добрини.“
Вечна памет на нашият национален герой!