Честит 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост! Отиваме отново в столицата на Италия – Рим, където нашият кореспондент посети базиликата „Санта Мария Маджоре“ за празника на славянските просветители Кирил и Методий и българската просвета и култура.
„САНТА МАРИЯ МАДЖОРЕ“
Базиликата „Санта Мария Маджоре“ е една от четирите велики базилики на италианската столица и най-голямата, посветена на Дева Мария в Рим. Строежът е завършен през 432 – 440 г. На това място през IX век се издига една от раннохристиянските църкви на Рим, съградена през втората половина на IV век от папа Либерий след съновидение. Според легендата му се явява Богородица и му казва да построи църква на мястото, където на следващия ден вали сняг. На мястото, където сега се намира църквата, на 5 август 352 г. завалява сняг и така периметърът на църквата е очертан. Храмът претърпява множество изменения в течение на вековете и днес е великолепно архитектурно и художествено творение. Представлява трикорабна базилика с три широки нефа (помещения), разделени от 40 масивни йонийски колони.
Вдясно от базиликата, която е една от 12-те поклоннически папски базилики по света, се намира паметна плоча на български и италиански език със следния текст:
„В тази базилика папа Адриан II освети в годината 868 славянските книги, донесени в Рим от светите братя Константин Кирил и Методий, създатели на славянската писменост.“
За това свидетелства „Пространното житие на Св. Кирил Философ“, написано от брат му Методий. Житието дава оскъдни сведения: „Като прие славянските книги, папата ги освети и положи в църквата на Св. Мария, която се нарича Фатана, и извършиха над тях света служба.“
Мощите на Св. Кирил
Донасянето на мощите на Св. Климент, за което ви разказах в миналата статия за гроба на Св. Кирил, гарантира благоразположението на папа Адриан II и осигурява освещаването на глаголическото писмо. Двамата братя и техните ученици са приети тържествено в Рим. Епископите Формоза и Гаудерих посвещават учениците на братята за свещеници и дякони, а самия Методий за епископ по волята на папата. Новият император Василий I канонично утвърждава глаголицата и богослужението на славянски език. В Санта Мария Маджоре папата поставя славянския език за равнопоставен на латинския и гръцкия, правейки го третия канонизиран език за богослужение, а книгите, написани на новата азбука, са осветени. В три последователни дни има служба на славянски език в храмовете „Св. Петър“, „Св. Андреа“ и на великия вселенски учител и апостол „Св. Павел“, както и „на неговия свети гроб.“ Това открива пътя на славяните да извършват богослужението на своя език, което е и предпоставка за Първия златен век на българската книжнина и култура при управлението на цар Симеон Велики.
„Санта Праседе“ – Последният пристан на Кирил
На метри от „Санта Мария Маджоре“ се намира църквата „Санта Праседе“. Между 867 и 869 г. светите братя Кирил и Методий живеят в манастира към храма, където Константин приема монашеското име Кирил. На стената на манастира мястото е почетено с бяла мраморна плоча с ликовете на солунските първоучители, единствено от Словакия. На италиански и на словашки пише, че „в този манастир живяха през 867-869 г. светите Константин-Кирил и Методий, апостоли на славяните, създатели на старославянската литургия и писменост“. Именно там в монашеските килии са живели двамата братя заедно с учениците си. Мемориална плоча от България липсва, но събития биват организирани редовно от чешките и словашките власти, за да се докоснат до стените, поели последния дъх на Константин-Кирил Философ.
Днес на кирилица пишат повече от 250 милиона души по целия свят в 50 държави и над 50 езика, като също така е 6-та най-разпространена азбука в света. Нека ценим българския език, защото сме привилегировани да бъдем част от народите със своя собствена писменост и език!